List

متن زیر یادداشت دکتر احمد نادری در روزنامه جام جم در تاریخ بیست و پنجم فروردین منتشر شده است. برای دیدن متن اصلی به اینجا مراجعه کنید:

****

یکی از مسایل مهمی که در بحث حکومت‌داری وجود دارد موضوع سرمایه اجتماعی است که هسته این سرمایه، بحث اعتماد در ارتباط با مسوولان و مردم است. به این معنی که هر جا اعتماد بیشتری میان مسوولان و مردم وجود دارد قاعدتا سرمایه اجتماعی نیز بیشتر است و طبیعتا حرف مردم و حرف مسوولان مطابقت بیشتری دارد. یعنی به نوعی ارتباط متقابل میان مردم و مسوولان با کلید واژه اعتماد و سرمایه اجتماعی شکل می گیرد.

اتفاقی که در سال های اخیر رخ داده این است که شاهد کاهش سرمایه اجتماعی هستیم. به این معنا که مردم احساس می کنند بعضی از مسوولان با آنها صادق نبوده و منافع مردم را در نظر نمی گیرند. این موضوع را می توان طی سال های اخیر در تصمیم گیری های مختلف از جمله موضوع قیمت نان یا قیمت بنزین مشاهده کرد. در موضوع کرونا نیز به رغم تاکید کارشناسان مبنی بر لزوم قرنطینه کردن، رییس جمهور ابتدا اعتقاد چندانی به این مساله نداشت و شاهد مقاومت هایی در این زمینه بودیم؛ در حالی که این گونه تصمیمات ضد و نقیض موجب کاهش اعتماد و سرمایه اجتماعی شده و سرگردانی مردم را به دنبال داشته است و با توجه به پایان برخی محدودیت ها در ۲۳ فروردین و رفع برخی دیگر از محدودیت ها در ۳۰ فروردین، خیلی از مردم هنوز تکلیف خود را نمی دانند.

وقتی مردم احساس می کنند دولتمردان منافع آنها را در نظر نگرفته یا با آنها صادق نیستند در نتیجه پایبندی چندانی نیز به تصمیمات آنها ندارند. سرگردانی فعلی بعضی از اقشار جامعه نیز نتیجه این گونه تصمیم گیری هاست.

اساسا فلسفه دولت (به معنای کلیتی که عهده دار امر سیاسی در دوره مدرن است) این است که تصمیمات کارشناسانه و قاطع اتخاذ کند. این در حالی است که مشاهده می کنیم تصمیمات مربوط به کرونا در مقاطعی همراه با تردید بوده، به همین دلیل نیز شهروندان نمی دانند دقیقا چه کاری باید انجام دهند.  پس مسوولان باید با مردم شفاف باشند و با قاطعیت تصمیم بگیرند تا به این ترتیب کم کم اعتماد مردم بازگشته و سرمایه اجتماعی ترمیم شود.

One Response to “معضلی به نام تقاطع تصمیم‌ها”

  1. Majd

    با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیز چند سوال مهم در مورد اعتراض شما به رشد بورس و حباب بورس احتمالا شما اشنایی لازمو دارید .۱. آیا شما در مورد حبابی بودن دلار طلا این چند ساله خانه ماشین و خیلی چیزهای دیگه هم اعتراض کردید .آیا غیر از این هست که مثلا بنده هم بجای اینکه در ۱۰ سال اخیر که همه چیز۱۰ برابر شده سرمایه خود را وارد بورس کردم . مثل بقیه بازار موازی وارد دلال بازی نشدم .وسرمایم رشد انچنانی نکرده و حالا داره به قیمت روز میرسه و ارزش سههم نسبت به نرخهای امروز هنوز عقبه وحالا همه چی داری واقعی میشه حالا شما میگی حبابه شما دوست داری مردم پولشونو ببرن دلار بخرن ماشین پراید بخرن ۱۰۰میلیون کدوم پولو یه میلیون دومیلیون پسندازشون یه جوون اورده توی بورس ببره چکار کنه آیا مثلا قیمت یه شرکت بزرگی مثل ایران خودرو از لحاظ ملک و املاک که داره و تجهیزات داخلش به قیمت ده سال پیش باید باشه ایا قیمت سهامش نباید ده برابر بشه مگه فقط تولید ملاکه قیمت سهمه مثلا شما قیمت خونه خودتونو به قیمت ۱۰ سال پیش میفروشی منم سهممو میفروشم .الان یه دونه آجر دونه ای چنده فقط ایران خودرو اجرای شرکتشو در بیاره بفروشه تقسیم کنه بین سهمداراش پولشو دونه ای ۱۰هزار تومن به هر سهامدار میرسه .پس لطفا اول قیمتای بازارهای موازی رو بیارید پایین بعد در مورد حبابه سهام حرف بزنید .هر کس الان جا مونده از بازار و ملک واملا ک وهر چیز ویگه که خریده نمیتونه بفر شه جو منفی داره میده . من ده ساله سهامدارم اگه هر چیز دیگه خریده بودم الان ده برابر داشتم .ولی تازه دوساله دارم میرسم به ارزش پولم پس بهتره تبلیغ کنید مردم بیان توی بورس نه اینکه برن دنبال دلالی تا مملکت چرخش بچرخه . شما بگو من یه میلیارد دارم ببیرم کجا سرمایه گزاری کنم دلار بخرم سکه ماشین ملک سرمایه دارهارو که ۲۰ سال پیش از دست مستضعفها در اوردن .ممنون میشم جواب بدید .با کمال احترام و تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.